27-10-2016

Ruszył trzeci semestr Politechniki Dziecięcej

Po raz kolejny uczniowie ze szkół podstawowych z powiatu stalowowolskiego mają szansę uczestniczyć w zajęciach naukowych odbywających się w ramach tamtejszej Filii Politechniki Dziecięcej. W tym semestrze z zajęć skorzysta 203 dzieci. Mali studenci po raz pierwszy będą mieli także szansę uczestnictwa w cyklu zajęć laboratoryjnych.

Pierwsze zajęcia w Stalowej Woli pt "Jak poruszają się pojazdy - od roweru do rakiety kosmicznej" poprowadził prof. Konrad Eckes z Akademii Górniczo Hutniczej, który przy pomocy prosty pomocy naukowych w ciekawy sposób przedstawił przyszłym naukowcom zasady związane z ruchem, siłami oraz rodzaje silników i zasady ich działania.

Zajęcia w Stalowej Woli realizowane są od października 2015 roku, przy współpracy z Zamiejscowym Ośrodkiem Dydaktycznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli oraz tamtejszy, Miejskim Domem Kultury. Zajęcia finansuje Miasto Stalowa Wola oraz Powiat Stalowowolski. Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota potwierdza, zrozumienie włodarzy miasta i powiatu dla tego typu inicjatyw "Wszyscy rozumiemy potrzebę rozwoju dzieci we wszystkich kierunkach, dlatego wspieramy organizację Politechniki Dziecięcej w naszym mieście. Cieszy nas fakt, że dzieci mają możliwość udziału w ciekawych wykładach i pokazach naukowych, które dają im szansę na rozwijanie swoich zainteresowań i poszerzanie horyzontów, poza szkolnymi murami."

Jak twierdzi dyrektor Fundacji Łukasz Szuba widoczne stale zwiększające się zainteresowanie dzieci i rodziców tego typu zajęciami, wynika z rosnącej świadomości naukowej społeczeństwa. "Czujemy ogromną satysfakcję, kiedy co semestr na zajęcia Politechniki Dziecięcej w samym Rzeszowie mamy ponad 1500 zarejestrowanych dzieci - możemy sądzić, że wynika to z faktu, iż mieszkańcy naszego regionu rozumieją potrzebę i korzyści wynikające z uczestnictwa dzieci w zajęciach naukowych tego typu. To spore zainteresowanie widzimy, również w innych miejscowościach, gdzie odbywają się zajęcia Politechniki Dziecięcej, jak też przy realizacji naszych pozostałych projektów edukacyjnych czy wydarzeń popularyzujących naukę, takich jak Festiwal Nauki. Cieszy nas, że coraz więcej osób rozumie potrzebę inspirowania dzieci zainteresowania naukami ścisłymi."

Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Stalowej Woli w zajęciach udział wzięło niemal 600 uczestników. Poza Rzeszowem i Stalową Wolą, zajęcia odbywają się również w Ustrzykach Dolnych, Mielcu oraz Dębicy. W tym semestrze łącznie we wszystkich Filiach liczba uczestników osiągnie liczbę ponad 11 tysięcy. Także w Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu poza wykładami organizowane są laboratoria dla studentów Politechniki Dziecięcej, z zakresu m.in. chemii, fizyki, czy pneumatyki.. Poza regularnymi zajęciami Politechniki Dziecięcej, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu "Dolina Lotnicza", prowadzi program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, który realizowany jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia. Do tej pory skorzystało z niego ponad 5 tysięcy dzieci, przede wszystkim z obszarów wiejskich. Co więcej, w ramach pozostałych programów edukacyjnych realizowanych przez Fundację: Odlotowej Fizyki i Sugestii z zajęć skorzystało ponad 15 tysięcy uczniów z całego województwa.

Autor: Łukasz Szuba